Krótka 6

wystawy

Wyczółkowski nieformalnie w Pruszczu Gdańskim
2023.10.03

Wakacyjne, nastrojowe, posiadające niesamowitą historię. Co najważniejsze, pochodzące z prywatnych zbiorów, więc niemożliwe do zobaczenia w żadnym muzeum.

Miasto Pruszcz Gdański, Bydgoskie Centrum Sztuki i Sopocki Dom Aukcyjny w partnerstwie z NDI Development zapraszają do Domu Wiedemanna na wystawę kameralnych prac Leona Wyczółkowskiego, które opuszczą ściany prywatnych kolekcji tylko na dziewięć dni – od 14 do 22 października 2023 r.

– Kolejny raz w naszym mieście pojawia się wielkie nazwisko. To fantastyczne dopełnienie wszystkiego, co dzieje się w nowoczesnym i dynamicznym Pruszczu Gdańskim – mówi Burmistrz Janusz Wróbel.

Prezentacja prac Leona Wyczółkowskiego stanowi niejako suplement do największych wystaw monograficznych młodopolskiego malarza.

– Dzięki współpracy z Bydgoskim Centrum Sztuki i Sopockim Domem Aukcyjnym, kolejny raz udało się nam dobrać dzieła, nie udostępnione na co dzień szerszej publiczności – dodaje Bartosz Gondek z Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim. – To cykliczny precedens, nie podejmowany przez żadną z okolicznych instytucji kultury.

Wystawa wprowadza odbiorcę w nieformalny świat artysty, którego oczami zwiedzamy Kraków, słuchamy muzyki lirnika, zachwycamy się „Świerkiem”, który zdobi zacny krakowski dom zastępcy redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.  Coś takiego, właśnie w tej- nieoficjalnej- konfiguracji, w wykonaniu Wyczółkowskiego, więcej nie będzie można już zobaczyć.

Plakat Wyczółkowski nieformalnie 14-23 października 2023

zobacz także

Był sobie dom…
2024.04.11

Zdjęcia mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, często skrzętnie skrywane w rodzinnych albumach, stanowią cenne źródło wiedzy o historii naszego miasta. Dziś kolejny przykład; do naszych zasobów trafiła wykonana w 1977 roku fotografia rodzeństwa, na drugim planie ukazująca zbie...


Nie ma Pruszcza, nie ma węgla, jest Gdańsk!
2024.04.04

Mało kto dziś pamięta, że Św. Wojciech w okresie powojennym nie był dzielnicą Gdańska. Podobnie jak dzisiejsze Lipce. Miejscowości te miały swoich sołtysów – niektórzy zapewne pamiętają jeszcze tabliczkę "SOŁTYS" na jednym z budynków w Lipcach, pozostawioną prawdopodobnie na h...


Cykl wykładów z PG rozpoczęty!
2024.03.27

O kanale, nadającym miastu charakter na setki lat, o młynach, licznych mostkach i o żabach, które za sprawą doskonałych filtrów Kunsztu wodnego w XVII w. nie miały wstępu do Gdańska - profesor Jakub Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wczorajszym wykładem rozpocz...