Krótka 6

aktualności

Prace archeologiczne na terenie Pruszcza
2021.11.05
lodownia
Ze względu na swoją historię, Miasto Pruszcz Gdański, jest terenem na którym bardzo często odbywają się prace archeologiczne. Nie inaczej było i tej jesieni.
W efekcie rozmów Urzędu Miasta Pruszcz Gdański i Muzeum Archeologicznego, podjęto decyzję o przeprowadzeniu wyprzedzających prac archeologicznych na miejskich działkach, zlokalizowanych przy ul. Krótkiej 8-12.
Teren badań sąsiaduje z bardzo ważnym stanowiskiem archeologicznym zlokalizowanym w okolicach cukrowni. Od lat 30-tych XX wieku odkrywane tam były liczne groby z okresu od wczesnej epoki brązu po kulturę wielbarską. Prowadzone badania na ul. Krótkiej miały na celu weryfikację zasięgu cmentarzyska oraz ustalenie chronologii zasiedlenia tego obszaru. W wyniku prac ustalono, że najstarsze pozostałości archeologiczne pochodzą z okresu nowożytnego, od XVI-XVII wieku. Zabudowania z tego okresu znajdowały się w miejscu współcześnie istniejących budynków.
Odkryto fundamenty które są najprawdopodobniej lodownią należącą do dawnego zespołu ogrodowego Domu Wiedemanna. W trakcie badań natrafiono na liczne zabytki ruchome, takie jak fragmenty naczyń, barokowe kafle piecowe oraz monetę z XVIII w. Badaniami kierował Mateusz Janczyński z Pracowni Archeologicznej Pomerania.
Sporo dzieje się przy rewitalizowanym tzw. Domu Młynarza na ul. Wojska Polskiego 44, który w niedalekiej przyszłości stanie się nową siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego. Podczas prac na podwórku budynku natrafiono na ślady XVIII i XX wiecznej zabudowy. Wizytujący inwestycje Inspektor Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zlecił miastu wykonanie badań archeologicznych, odsłonięcie murów do poziomu posadowienia oraz realizację nadzorów przy montażu mediów.

zobacz także

Był sobie dom…
2024.04.11

Zdjęcia mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, często skrzętnie skrywane w rodzinnych albumach, stanowią cenne źródło wiedzy o historii naszego miasta. Dziś kolejny przykład; do naszych zasobów trafiła wykonana w 1977 roku fotografia rodzeństwa, na drugim planie ukazująca zbie...


Nie ma Pruszcza, nie ma węgla, jest Gdańsk!
2024.04.04

Mało kto dziś pamięta, że Św. Wojciech w okresie powojennym nie był dzielnicą Gdańska. Podobnie jak dzisiejsze Lipce. Miejscowości te miały swoich sołtysów – niektórzy zapewne pamiętają jeszcze tabliczkę "SOŁTYS" na jednym z budynków w Lipcach, pozostawioną prawdopodobnie na h...


Cykl wykładów z PG rozpoczęty!
2024.03.27

O kanale, nadającym miastu charakter na setki lat, o młynach, licznych mostkach i o żabach, które za sprawą doskonałych filtrów Kunsztu wodnego w XVII w. nie miały wstępu do Gdańska - profesor Jakub Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wczorajszym wykładem rozpocz...