Krótka 6

wystawy

Otwarcie wystawy ,,Zaginione Podobozy” w Malborku
2023.03.08
Wczoraj w Muzeum Miasta Malborka wraz z Burmistrzem Miasta Malborka Marek Charzewski i Dyrektorem malborskiego muzeum Tomasz Agejczyk, otworzyliśmy naszą wystawę “Zaginione Podobozy Pruszcz Gdański – Rusocin.” Podczas otwarcia okazało się, że choć dotyczy ona Pruszcza Gdańskiego i okolic jest bardzo tożsama dla historii Malborka. O tym, jak jest to istotne, pokazały komentarze na Sali i publikacje, jakie ukazały się po malborskim wernisażu.
Pruszczańska wystawa była przy okazji pierwszą, jaką otwierał w roli dyrektora malborskiego muzeum Tomasz Agejczyk, przypadła jej więc w lokalnym wymiarze historycznym – dosyć wyjątkowa rola.
O tym, że wystawa z Domu Wiedemanna jest zbieżna także z historią Malborka najlepiej świadczy fakt, że jeńcy z obozu w Malborku pracowali na polach w Skowarczu, mieszkali w szkole w Trąbkach, która była tą słynną polską szkołą Kunegundy Pawłowskiej, czy – co najważniejsze, budowali razem z węgierskimi Żydówkami lotnisko w Pruszczu Gdańskim i pracowali w tutejszej cukrowni.
Dodatkowo – wojenny Malbork to także węzeł kolejowy, cukrownia i lotnisko, będące wraz z fabryką samolotów, celem alianckich nalotów.
– Nie jest łatwa ekspozycja, bo mówi o trudnych sprawach, o trudnym czasie. Był dla nas już czasem historycznym, ale teraz coraz częściej obserwujemy go za wschodnią granicą, jako czas bieżący – stwierdził Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

zobacz także

Był sobie dom…
2024.04.11

Zdjęcia mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, często skrzętnie skrywane w rodzinnych albumach, stanowią cenne źródło wiedzy o historii naszego miasta. Dziś kolejny przykład; do naszych zasobów trafiła wykonana w 1977 roku fotografia rodzeństwa, na drugim planie ukazująca zbie...


Nie ma Pruszcza, nie ma węgla, jest Gdańsk!
2024.04.04

Mało kto dziś pamięta, że Św. Wojciech w okresie powojennym nie był dzielnicą Gdańska. Podobnie jak dzisiejsze Lipce. Miejscowości te miały swoich sołtysów – niektórzy zapewne pamiętają jeszcze tabliczkę "SOŁTYS" na jednym z budynków w Lipcach, pozostawioną prawdopodobnie na h...


Cykl wykładów z PG rozpoczęty!
2024.03.27

O kanale, nadającym miastu charakter na setki lat, o młynach, licznych mostkach i o żabach, które za sprawą doskonałych filtrów Kunsztu wodnego w XVII w. nie miały wstępu do Gdańska - profesor Jakub Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wczorajszym wykładem rozpocz...