Krótka 6

aktualności

Otwarcie wystawy “Wysłodki Wybrane”
2022.11.26
WYSŁODKI WYBRANE czyli piątek z nowoczesną sztuką wykonaną w starodawnej technice – tempery jajowej, specjalność Rity Staszulonok. Obecnie jedno z najmocniejszych nazwisk w trójmiejskim świecie sztuki. Lekkość motywu zachwyca od pierwszego obrazu, w połączeniu z przyjaźnie kobiecą aurą, stanowi przy okazji, całkowity kontrast do poprzedniej wystawy prac Zdzisława Beksińskiego.
Głównymi osiami narracji jest Brazylia i Pruszcz Gdański. Dalekie podróże i mała ojczyzna artystki. Wystawa niezwykłych prac skomponowanych specjalnie pod kątem ekspozycji w Domu Wiedemanna dostępna jest do połowy stycznia 2023.
Rita Staszulonok – artystka urodzona w Mińsku na Białorusi. Ukończyła Białoruską Państwową Akademię Sztuk Pięknych w specjalizacji sztuka monumentalno-dekoracyjna, zdobywając umiejętności w technice witraży, mozaiki, fresku, sgraffito, rysunku, malarstwa olejnego i temperowego. Po dwóch latach asystentury Rita otrzymała posadę instruktora malarstwa na tej samej uczelni.
W doświadczeniu zawodowym posiada ilustrowanie książek, murale, scenografie dla teatru, projekty przestrzenne.
Od 2010 związana z Pruszczem Gdańskim. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Stypendium Polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zawsze w drodze. Uczestniczka rezydencji artystycznych Instituto Sacatar w Brazylii i Can Serrat w Hiszpanii. Autorka około 20-tu wystaw indywidualnych. Brała udział w wystawach zbiorowych w Uzbekistanie, USA, Australii, Polsce, Bułgarii, Danii, Białorusi. Prace artystki znajdują się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku, w Galerii Centrum w Krakowie, w kolekcji Instituto Sacatar w Brazylii oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie.

zobacz także

Był sobie dom…
2024.04.11

Zdjęcia mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, często skrzętnie skrywane w rodzinnych albumach, stanowią cenne źródło wiedzy o historii naszego miasta. Dziś kolejny przykład; do naszych zasobów trafiła wykonana w 1977 roku fotografia rodzeństwa, na drugim planie ukazująca zbie...


Nie ma Pruszcza, nie ma węgla, jest Gdańsk!
2024.04.04

Mało kto dziś pamięta, że Św. Wojciech w okresie powojennym nie był dzielnicą Gdańska. Podobnie jak dzisiejsze Lipce. Miejscowości te miały swoich sołtysów – niektórzy zapewne pamiętają jeszcze tabliczkę "SOŁTYS" na jednym z budynków w Lipcach, pozostawioną prawdopodobnie na h...


Cykl wykładów z PG rozpoczęty!
2024.03.27

O kanale, nadającym miastu charakter na setki lat, o młynach, licznych mostkach i o żabach, które za sprawą doskonałych filtrów Kunsztu wodnego w XVII w. nie miały wstępu do Gdańska - profesor Jakub Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wczorajszym wykładem rozpocz...