Krótka 6

wystawy

Otwarcie wystawy plastyków UTW filii w Pruszczu Gdańskim
2023.06.09
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pruszczu Gdańskim jest filią Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i działa pod patronem Uniwersytetu Gdańskiego. Słuchacze są mieszkańcami 25 miejscowości powiatu gdańskiego, a w każdym semestrze lokalny oddział zrzesza ok. 300 osób.
Dziś, na wernisażu Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, Senator Ryszard Świlski oraz Prezes filii Pani Elżbieta Urbanowicz oficjalnie otworzyli wystawę, która będzie dostępna w Domu Wiedemanna do 28 czerwca.
Wystawa malarstwa i rysunku nosząca tytuł “Najpierw był Pruszcz” jest artystycznym uhonorowaniem 15-lecia działania pruszczańskiego UTW, który powstał w wyniku wspólnej inicjatywy przedstawicieli UG, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim oraz Fundacji Pomocy Społecznej im. J.Beaumont.
Prężnie działającą grupą są plastycy, których chęci i zdolności odkryli i wspierali p.Urszula Niklas, p.Romana Karmasz i p.Ryszard Kul. Seniorzy mieli okazję uczestniczyć w plenerach malarskich, warsztatach artystycznych, ponadto wystawiali swoje prace na jubileuszach UTW, inauguracjach roku akademickiego, a także w uznanych galeriach m.in. w gdańskiej Galerii Za Murami czy w niemieckim Wiesbaden.
Pruszczańscy słuchacze deklarują, że wiek nie jest dla nich przeszkodą w rozwijaniu talentów i zainteresowań, a publiczne prezentacje dorobku artystycznego dają twórcom wiele radości i satysfakcji.

zobacz także

Był sobie dom…
2024.04.11

Zdjęcia mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, często skrzętnie skrywane w rodzinnych albumach, stanowią cenne źródło wiedzy o historii naszego miasta. Dziś kolejny przykład; do naszych zasobów trafiła wykonana w 1977 roku fotografia rodzeństwa, na drugim planie ukazująca zbie...


Nie ma Pruszcza, nie ma węgla, jest Gdańsk!
2024.04.04

Mało kto dziś pamięta, że Św. Wojciech w okresie powojennym nie był dzielnicą Gdańska. Podobnie jak dzisiejsze Lipce. Miejscowości te miały swoich sołtysów – niektórzy zapewne pamiętają jeszcze tabliczkę "SOŁTYS" na jednym z budynków w Lipcach, pozostawioną prawdopodobnie na h...


Cykl wykładów z PG rozpoczęty!
2024.03.27

O kanale, nadającym miastu charakter na setki lat, o młynach, licznych mostkach i o żabach, które za sprawą doskonałych filtrów Kunsztu wodnego w XVII w. nie miały wstępu do Gdańska - profesor Jakub Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wczorajszym wykładem rozpocz...