Krótka 6

aktualności

Nagroda Kulturalna dla Romana Ciesielskiego
2021.12.15
Statuetka
Tegoroczny laureat Nagrody Kulturalnej Burmistrza Pruszcza Gdańskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, Roman Ciesielski, jest doskonale znany wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób zetknęli się z życiem kulturalnym naszego miasta. Czym dla zmiany obrazu Pruszcza z dużej wioski w ośrodek o charakterze miejskim był Hermann Wiedemann, czym dla rozwoju przedsiębiorczości Anton Rathke, a dla kształtowania świadomości historycznej była Józefa Krośnicka, tym dla twórczego życia Pruszcza, możemy śmiało powiedzieć, jest od kilku dziesięcioleci Roman Ciesielski.
Swoją działalność kulturalną rozpoczął w kultowym klubie lat 70-tych M-6, zasypując mieszkańców od razu wieloma inicjatywami. Miały one charakter nie tylko konsumowania, ale też tworzenia sztuki. Obok bardzo elitarnej inicjatywy „Plakatu Poetyckiego”, w którym łączył twórczość grafików i poetów w jeden wspólny twór. Roman Ciesielski stał się też animatorem działań poetyckich, muzycznych i plastycznych innych twórców, z Pruszcza i regionu.
Zapraszani do M-6 artyści należeli do czołowych postaci nie tylko trójmiejskiej, ale także ogólnopolskiej sceny.
Z chwilą transformacji Roman Ciesielski zareagował na zmieniający się klimat medialny, powołując w roku 1991 projekt telewizji „Sotel”, która, mieszcząc się w siedzibie klubu, od tego czasu uwieczniała przez wiele lat życie kulturalne, społeczne, ale też polityczne Pruszcza i okolic. Współpracę z klubem M-6 zakończył w roku 1998.
Roman Ciesielski nigdy nie „odcinał kuponów”. Stale nosiły się z nim nowe projekty. Na przełomie tysiącleci stał się współzałożycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Pruszcza Gdańskiego i Okolicznych Gmin.
Laureat tegorocznej nagrody Burmistrza nie tylko działał, ale równie intensywnie tworzył i czyni to nadal.
Zdążył wydać dotąd 10 tomików poetyckich, zawierających także własne grafiki i rysunki. Poezja Romana Ciesielskiego ma wielu wiernych czytelników w całym kraju. Jako poeta został laureatem kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich m.in. XXI Ogólnopolskiego Konkursu im. Stanisława Grochowiaka, 2015 r.
Okres pandemii utrudnił, ale nie przerwał działań Romana Ciesielskiego. Także tych na nowym polu, tym razem wydawniczym. W ubiegłym roku w redakcji Romana Ciesielskiego ukazała się publikacja historyczna „Historia Powiatu Gdańskiego w pytaniach. Ludzie, zdarzenia, miejsca.”, do której zaprosił większe grono osób zajmujących się badaniem i popularyzacją historii Pruszcza Gdańskiego i okolic.
Przywołując słowa Burmistrza Pruszcza Gdańskiego Janusza Wróbla – gratulujemy i życzymy wielu lat dalszej owocnej pracy, której efekty ubogacają nasz pruszczański pejzaż kulturalny.

zobacz także

Był sobie dom…
2024.04.11

Zdjęcia mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, często skrzętnie skrywane w rodzinnych albumach, stanowią cenne źródło wiedzy o historii naszego miasta. Dziś kolejny przykład; do naszych zasobów trafiła wykonana w 1977 roku fotografia rodzeństwa, na drugim planie ukazująca zbie...


Nie ma Pruszcza, nie ma węgla, jest Gdańsk!
2024.04.04

Mało kto dziś pamięta, że Św. Wojciech w okresie powojennym nie był dzielnicą Gdańska. Podobnie jak dzisiejsze Lipce. Miejscowości te miały swoich sołtysów – niektórzy zapewne pamiętają jeszcze tabliczkę "SOŁTYS" na jednym z budynków w Lipcach, pozostawioną prawdopodobnie na h...


Cykl wykładów z PG rozpoczęty!
2024.03.27

O kanale, nadającym miastu charakter na setki lat, o młynach, licznych mostkach i o żabach, które za sprawą doskonałych filtrów Kunsztu wodnego w XVII w. nie miały wstępu do Gdańska - profesor Jakub Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wczorajszym wykładem rozpocz...