Krótka 6

aktualności

Czas Bożego Narodzenia w XX- leciu międzywojennym
2021.11.22
plakat
Jak wyglądały prawie sto lat temu świąteczne zakupy, kiermasze, spotkania, wreszcie – wigilijny wieczór w przedwojennych rodzinach na Pomorzu Gdańskim?
Trzeciego grudnia 2021 r. Dom Wiedemanna serdecznie zaprasza na wydarzenie “Czas Bożego Narodzenia w dwudziestoleciu międzywojennym”.
Rozpocznie się ono wykładem, który zostanie wygłoszony przez pracownika Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa dr Annę Krüger. Autorka zabierze słuchaczy na wyprawę śladem dawnych świątecznych obyczajów. Będzie to niezwykła podróż w czasie pachnąca piernikami oraz innymi świątecznymi ciastami z możliwością ich degustacji. Wśród nich znajdą się miodownik, świąteczna strucla, keks czy marcepanowa rozeta przygotowane przez lokalną kawiarnię „Kafeteria Cynamon”.
Zrekonstruowany zostanie świąteczny stół, przy którym zasiądą członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Retrospekcja w typowych dla epoki odświętnych strojach. Rozbrzmiewać będą również dźwięki charakterystycznych dla regionu kolęd w wykonaniu utalentowanej absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku Faustyny Hinc.
Świątecznego nastroju dopełni lśniąca srebrzyście choinka udekorowana unikatowymi ręcznie wykonanymi ozdobami pani Beaty Mierzejek, inspirowanymi domem jej dzieciństwa – czyli dzisiejszym Domem Wiedemanna na Krótkiej 6.

zobacz także

Był sobie dom…
2024.04.11

Zdjęcia mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, często skrzętnie skrywane w rodzinnych albumach, stanowią cenne źródło wiedzy o historii naszego miasta. Dziś kolejny przykład; do naszych zasobów trafiła wykonana w 1977 roku fotografia rodzeństwa, na drugim planie ukazująca zbie...


Nie ma Pruszcza, nie ma węgla, jest Gdańsk!
2024.04.04

Mało kto dziś pamięta, że Św. Wojciech w okresie powojennym nie był dzielnicą Gdańska. Podobnie jak dzisiejsze Lipce. Miejscowości te miały swoich sołtysów – niektórzy zapewne pamiętają jeszcze tabliczkę "SOŁTYS" na jednym z budynków w Lipcach, pozostawioną prawdopodobnie na h...


Cykl wykładów z PG rozpoczęty!
2024.03.27

O kanale, nadającym miastu charakter na setki lat, o młynach, licznych mostkach i o żabach, które za sprawą doskonałych filtrów Kunsztu wodnego w XVII w. nie miały wstępu do Gdańska - profesor Jakub Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wczorajszym wykładem rozpocz...