Krótka 6

historia

Był sobie dom…
2024.04.11
Zdjęcia mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, często skrzętnie skrywane w rodzinnych albumach, stanowią cenne źródło wiedzy o historii naszego miasta.
Dziś kolejny przykład; do naszych zasobów trafiła wykonana w 1977 roku fotografia rodzeństwa, na drugim planie ukazująca zbieg ulic Obrońców Wybrzeża i Wojska Polskiego. Mogłoby się wydawać, że to jedynie rodzinna pamiątka. Okazuje się jednak, że żadne z dotąd publikowanych zdjęć Pruszcza nie przedstawia domu mieszkalnego, widocznego na odległym planie kadru. Dom był oczywiście znany wielu starszym mieszkańcom tej części Pruszcza. Stanowił też powód sporów, co do jego konstrukcji. Nie ma zdjęć – nie ma rozstrzygnięć.
Jest zdjęcie, jest rozwiązanie zagadki. W obiekcie zastosowano konstrukcję szachulcową, zatem był to jeden z niewielu budynków o takim charakterze w całym mieście, zachowanym do późnych lat 70. XX w.! Na podstawie spisu mieszkańców powiatu Gdańskie Wyżyny z roku 1927 wnioskujemy, iż był to budynek mieszkalny – pod tym adresem znajdowały się trzy mieszkania. Z różnych przekazów wiemy, że taki stan rzeczy utrzymał się do kresu jego istnienia, czyli do końcówki lat 70.
Wzdłuż budynku widać rozpoznawalną do dzisiaj, niewielką alejkę osłoniętą z jednej strony drzewami. Prowadziła ona aż do bocznej furty muru parafialnego, a potem stała się główną osią dawnego cmentarza ewangelickiego. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się posesja prywatna.
Historia tego domu jest historią otwartą. Przy tej okazji kolejny raz zachęcamy Państwa do dzielenia się z nami swoimi zdjęciami. Zapraszamy także wszystkich, którzy mogliby dopowiedzieć historię tego domu, jego ostatnich mieszkańców, ale także dzieje wszystkich innych budynków w Pruszczu, które powszechnie uznajemy za historyczne. Bo czym jest „budynek historyczny” bez swojej historii, nawet tej nowszej…?

zobacz także

Był sobie dom…
2024.04.11

Zdjęcia mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, często skrzętnie skrywane w rodzinnych albumach, stanowią cenne źródło wiedzy o historii naszego miasta. Dziś kolejny przykład; do naszych zasobów trafiła wykonana w 1977 roku fotografia rodzeństwa, na drugim planie ukazująca zbie...


Nie ma Pruszcza, nie ma węgla, jest Gdańsk!
2024.04.04

Mało kto dziś pamięta, że Św. Wojciech w okresie powojennym nie był dzielnicą Gdańska. Podobnie jak dzisiejsze Lipce. Miejscowości te miały swoich sołtysów – niektórzy zapewne pamiętają jeszcze tabliczkę "SOŁTYS" na jednym z budynków w Lipcach, pozostawioną prawdopodobnie na h...


Cykl wykładów z PG rozpoczęty!
2024.03.27

O kanale, nadającym miastu charakter na setki lat, o młynach, licznych mostkach i o żabach, które za sprawą doskonałych filtrów Kunsztu wodnego w XVII w. nie miały wstępu do Gdańska - profesor Jakub Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wczorajszym wykładem rozpocz...