Krótka 6

aktualności

Autorka słynnej torebki tegoroczną laureatką nagrody Burmistrza!
2023.12.16
14 grudnia Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel wraz z Przewodnicząca Rady Miasta Małgorzatą Czarnecką-Szafrańską uroczyście wręczyli statuetką Pani Annie Prill za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w roku 2023.
Pruszczańska artystka, która wykonała elegancką kopertówkę z haftem wyszytym szychem złotogłowia kaszubskiego dla księżnej Kate, zmieniła postrzeganie tej techniki, czyniąc milowy krok w jej popularyzacji w kulturze masowej.
Anna Prill przygodę z haftem rozpoczęła dekadę temu, zapisując się na roczny kurs „Od podstaw do mistrza”, organizowany przez Klub Hafciarski przy Oddziale Gdańskim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zajęcia obejmowały naukę techniki, kompozycji i kolorystyki haftu szkół żukowskiej, wdzydzkiej, wejherowskiej, puckiej oraz złotogłowia kaszubskiego – złotnicy.
Tym co wyróżnia twórczość Anny Prill, jest umiejętność łączenia tradycji z nowymi trendami. Dodatkowym atutem projektów artystki są odniesienia do tradycji kaszubskiej, a także kociewskiej i starogdańskiej. Lokalność twórczości Anny Prill podkreślają pojawiające się w jej haftach bałtyckie bursztyny.
Prace artystki były wystawiane m.in. w Muzeum w Słupsku, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Muzeum Kaszubskim w Kartuzach oraz na zagranicznych pokazach w Niemczech i Belgii.
Plany laureatki na przyszły rok skupiają się wokół promowania kultury regionu w ramach licznych warsztatów w Pruszczu Gdańskim i okolicach. Gratulujemy Pani Annie sukcesu i życzymy dalszego rozwoju!

zobacz także

Był sobie dom…
2024.04.11

Zdjęcia mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, często skrzętnie skrywane w rodzinnych albumach, stanowią cenne źródło wiedzy o historii naszego miasta. Dziś kolejny przykład; do naszych zasobów trafiła wykonana w 1977 roku fotografia rodzeństwa, na drugim planie ukazująca zbie...


Nie ma Pruszcza, nie ma węgla, jest Gdańsk!
2024.04.04

Mało kto dziś pamięta, że Św. Wojciech w okresie powojennym nie był dzielnicą Gdańska. Podobnie jak dzisiejsze Lipce. Miejscowości te miały swoich sołtysów – niektórzy zapewne pamiętają jeszcze tabliczkę "SOŁTYS" na jednym z budynków w Lipcach, pozostawioną prawdopodobnie na h...


Cykl wykładów z PG rozpoczęty!
2024.03.27

O kanale, nadającym miastu charakter na setki lat, o młynach, licznych mostkach i o żabach, które za sprawą doskonałych filtrów Kunsztu wodnego w XVII w. nie miały wstępu do Gdańska - profesor Jakub Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wczorajszym wykładem rozpocz...