Krótka 6

historia

79. rocznica Marszu Śmierci
2024.01.23
Źródło ilustracji: Archiwum Muzeum Stutthof
24 stycznia w Pruszczu Gdańskim odbędą się doroczne uroczystości związane z upamiętnieniem rocznicy Marszu Śmierci. Obchody rozpoczną się zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów w miejscu pamięci przy ul. Powstańców Warszawy o godzinie 10.00, następnie uroczystość przeniesie się pod pomnik przy ul. Mickiewicza, gdzie pół godziny później również zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty.
8 lutego w Domu Wiedemanna o godzinie 18:00 odbędzie się promocja książki poświęconej Marszowi Śmierci wydanej przez Muzeum w Sztutowie.
W tym miejscu winni jesteśmy kilka zdań przypomnienia.
25 stycznia 1945 r., o godzinie 06.00 wyruszyła pierwsza kolumna ewakuacji Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Decyzję o ewakuacji podjęto w związku z nieuchronnie zbliżającym się od wschodu frontem, zajmującym kolejne miejscowości Warmii i Powiśla. W dziewięciu kolumnach wyruszyło łącznie 11 000 niedożywionych, nieodpowiednio ubranych więźniów, wycieńczonych obozową codziennością jeszcze przed wymarszem. Niemieccy mieszkańcy Żuław, Pruszcza, a później wiosek gdańskich wyżyn, zostali skonfrontowani z makabrycznym obrazem – konsekwencją działań niemieckich ostatnich 5 lat.
Niemal połowa z więźniów mijających tutejszych mieszkańców, przegrała walkę z trudami zimowej męczarni, umierając z wycieńczenia, bądź stając się ofiarami egzekucji, których jedynym celem było utrzymanie tempa marszu.
Jednym z przystanków marszu był teren podobozu w Pruszczu. By nie doprowadzić do kontaktu maszerujących jeńców z więźniami w Pruszczu i Rusocinie, przygotowano znajdujące się przy drodze do Pruszcza baraki warsztatowe. Według dzisiejszego stanu wiedzy, w tym czasie nie planowano wymarszu więźniów z podobozów Pruszcza i Rusocina.
Od lat mieszkańcy miejscowości na trasie przemarszu upamiętniają te tragiczne wydarzenia obeliskami, ustawianymi wzdłuż trasy.
W ostatnich latach przybywa opracowań na temat obozu Stutthof. Już nie długo ukaże się kolejna publikacja, poświęcona tym razem samemu marszowi śmierci. Wszystkich zainteresowanych tymi tragicznymi dniami w historii Pomorza zapraszamy już 8 lutego do Domu Wiedemanna na wieczór promocyjny książki.

Źródło ilustracji: Archiwum Muzeum Stutthof

zobacz także

Był sobie dom…
2024.04.11

Zdjęcia mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, często skrzętnie skrywane w rodzinnych albumach, stanowią cenne źródło wiedzy o historii naszego miasta. Dziś kolejny przykład; do naszych zasobów trafiła wykonana w 1977 roku fotografia rodzeństwa, na drugim planie ukazująca zbie...


Nie ma Pruszcza, nie ma węgla, jest Gdańsk!
2024.04.04

Mało kto dziś pamięta, że Św. Wojciech w okresie powojennym nie był dzielnicą Gdańska. Podobnie jak dzisiejsze Lipce. Miejscowości te miały swoich sołtysów – niektórzy zapewne pamiętają jeszcze tabliczkę "SOŁTYS" na jednym z budynków w Lipcach, pozostawioną prawdopodobnie na h...


Cykl wykładów z PG rozpoczęty!
2024.03.27

O kanale, nadającym miastu charakter na setki lat, o młynach, licznych mostkach i o żabach, które za sprawą doskonałych filtrów Kunsztu wodnego w XVII w. nie miały wstępu do Gdańska - profesor Jakub Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wczorajszym wykładem rozpocz...