Krótka 6

historia

54 lata temu Generał de Gaulle wylądował w Pruszczu!
2021.09.09
Gen. Charles de Gaulle w Gdańsku, 1967 r. Archiwum Państwowe w Gdańsku
54 lata temu prezydent Francji Generał de Gaulle wylądował w Pruszczu!
9 września 1967 r. była datą, która na trwałe zapisała się w świadomości Pruszczan. Tego dnia, od wczesnego popołudnia, wzdłuż ul. Powstańców Warszawy ustawiały się tłumy mieszkańców, niektórym udało się nawet wejść na płytę lotniska. Wszyscy oczekiwali tego dnia najważniejszego wydarzenia w powojennej historii miasta, jakim miało być lądowanie prezydenta de Gaullea na naszym lotnisku. Wszystko to w ramach kilkudniowej wizyty prezydenta w Polsce, której częścią były odwiedziny na Wybrzeżu.
De Gaulle, witany przez premiera Cyrankiewicza, wygłosił na płycie pruszczańskiego lotniska przemówienie, którego fragment wyjaśniał też, dlaczego generałowi zależało na wizycie właśnie tutaj.
„ (…) Byłem w Gdańsku 47 lat temu. Jego los był inny niż jest dzisiaj. Po wielu ogromnych próbach, doświadczonych przez wasz kraj i w tym samym czasie, także przez mój kraj, Gdańsk znalazł drogę, znalazł własną drogę. Gdańsk jest polski, jest głęboko i wybitnie polski. W tym duchu pozdrawiam Gdańsk.
(…) Przyszłość Polski związana jest ściśle z przyszłością Francji. Wizyta, jaką mam zaszczyt złożyć, jest tego najlepszym dowodem. Wszystkie dowody i oznaki sympatii, jakie zbieram na drodze mojej podróży, przekonują mnie o tym.
Niech żyje Gdańsk!
Niech żyje Gdańsk. Niech żyje Polska!”
Lądowanie prezydenta i jego przejazd pośród tłumów pruszczan, przez wiele miesięcy był jednym z głównych tematów towarzyskich rozmów mieszkańców Pruszcza.

Jeszcze dzisiaj można usłyszeć czasami: „ja to jeszcze pamiętam, jak de Gaulle u nas lądował”…

fot. Gen. Charles de Gaulle w Gdańsku, 1967 r. Archiwum Państwowe w Gdańsku
Gen. Charles de Gaulle w Gdańsku, 1967 r. Archiwum Państwowe w Gdańsku

zobacz także

Był sobie dom…
2024.04.11

Zdjęcia mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, często skrzętnie skrywane w rodzinnych albumach, stanowią cenne źródło wiedzy o historii naszego miasta. Dziś kolejny przykład; do naszych zasobów trafiła wykonana w 1977 roku fotografia rodzeństwa, na drugim planie ukazująca zbie...


Nie ma Pruszcza, nie ma węgla, jest Gdańsk!
2024.04.04

Mało kto dziś pamięta, że Św. Wojciech w okresie powojennym nie był dzielnicą Gdańska. Podobnie jak dzisiejsze Lipce. Miejscowości te miały swoich sołtysów – niektórzy zapewne pamiętają jeszcze tabliczkę "SOŁTYS" na jednym z budynków w Lipcach, pozostawioną prawdopodobnie na h...


Cykl wykładów z PG rozpoczęty!
2024.03.27

O kanale, nadającym miastu charakter na setki lat, o młynach, licznych mostkach i o żabach, które za sprawą doskonałych filtrów Kunsztu wodnego w XVII w. nie miały wstępu do Gdańska - profesor Jakub Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wczorajszym wykładem rozpocz...